Foto ženská krása

Aplikácia botulotoxínu patrí k najčastejšie používaným metódam omladzovania. Botulotoxín sa používa na odstránenie mimických vrások. Botulotoxín vrásky vyhladzuje a je vynikajúcou prevenciou proti ich vzniku. Efekt je okamžitý, dlhodobý a plne reverzibilný. Vyhladením mimických vrások sa zjemnia črty vašej tváre.

Možné lokality ošetrenia

Čelo

Odstránenie horizontálnych (vodorovných) vrások na čele je veľmi častá požiadavka. Za vrásky je zodpovedný sval na čele (Musculus frontalis), ktorého funkcia je pohybovať kožou čela a obočím smerom hore.

Glabella

Odstránenie vertikálnych vrások medzi obočím pri koreni nosa, ktorá sa výrazne objavuje pri zamračení (preto aj „vráska hnevu“). Ide o ďalšie žiadané miesto úpravy. Glabelárnu vrásku ovláda viacej svalov, do ktorých sa potom vpichne botulotoxín. Pacient sa pri zákroku musí zamračiť, aby sa dalo presne určiť miesto, kde toxín aplikovať.

Vrásky v okolí očí (vejárikovité vrásky)

Tretia najčastejšia aplikačná oblasť. Medzi hlavné príčiny týchto vrások patrí hlavne vek a pôsobenie slnečného žiarenia. Sval, ktorý pracuje v príslušnej oblasti, sa latinsky nazýva Musculus orbicularis oculi, teda kruhový očný sval. Jeho bočná časť je cieľom zákroku.

Fajčiarske vrásky

Sú výrazné najmä u fajčiarov, dodávajú prísny výraz tváre a sú súčasťou starnutia.

Brada

Botulotoxín dokáže odstrániť aj pomarančovú kožu na brade.

Kedy začať s botulotoxínom

Botulotoxín sa dá aplikovať už od 18-tich rokov. V tomto veku vzniká zlozvyk – krčenie čela medzi obočím, čím dochádza k vzniku prvých vrások. Horná veková hranica, keď botulotoxín ešte má efekt, je približne 50 rokov. Vo vyššom veku sú už vrásky fixované, pozorujeme tzv. polámanú kožu, ktorú už botulotoxínom neodstránime.

Priebeh zákroku

Dĺžka trvania zákroku je približne 10 -15 minút. Botulotoxín sa aplikuje tenkou ihlou. Vpichy sú takmer bezbolestné. Ich počet závisí od lokality, do ktorej je botox aplikovaný.

Po vpichoch môže niekoľko minút pretrvávať mierne zdurenie či začervenanie, prípadne drobná modrina. Efekt nastupuje po 48 – 72 hodinách a plne sa rozvinie do 2 – 3 týždňov. Po aplikácii efekt znehybnenia mimických svalov pretrváva cca 3 – 6 mesiacov.

Takmer hneď po zákroku môžete ísť do práce. Odporúča sa minimálne týždeň pred zákrokom nepiť alkohol. Aspirín alebo iné protizápalové lieky vysaďte aspoň dva týždne pred zákrokom (aby nedošlo k tvorbe nežiadúcich podliatín). 

Bezprostredne po zákroku

Ošetrenými svalmi pohybujte (napr. krčte čelo, mračte a usmievajte sa) počas 2h od zákroku.

Aby v blízkosti ošetreného miesta nedošlo k rozptylu injekčne aplikovaného botulotoxínu:

 • ošetrené miesto nesmiete masírovať , škriabať či trieť
 • nesmiete si na tvár nasadzovať tesné okuliare (plavecké, lyžiarske) , čiapku či tesnú čelenku
 • 4 – 6 hodín si nesmiete ľahnúť do vodorovnej polohy či sa predkláňať

Dva dni sa vyhnite alkoholu, nadmernej fyzickej aktivite, wellnesu.

Návštevu kozmetičky, sauny, solária, masáž tváre či laserové ošetrenie odporúčame najskôr týždeň po ošetrení botulotoxínom.
Zvýšené prekrvenie aplikovanej oblasti môže spôsobiť vylúčenie botulotoxínu a tým znížiť jeho efekt.

Bežnou reakciou na ošetrenie je vznik začervenania, opuchu, modriniek, svrbenia či bolesti v miestach vpichu, ktorá vymizne spontánne po 2 – 4 dňoch bez akejkoľvek liečby. V ojedinelých prípadoch môže tiež nastať bolesť hlavy trvajúca 24-48 hodín od aplikácie.
O všetkých nežiadúcich účinkoch pretrvávajúcich dlhšie ako 1 týždeň musí klient informovať svojho ošetrujúceho lekára.

Kontraindikácie

 1. Tehotenstvo a dojčenie.
 2. Infekcia/zápal v príslušnej lokalite vpichu (herpes, akné …).
 3. Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok.
 4. Neuromuskulárne ochorenia (Myastenia gravis, Lamber- Eastonov syndróm a i.), autoimunitné ochorenia, poruchy zrážanlivosti krvi.
 5. Lieky:
  • svalové relaxanciá tubokurarínového typu,
  • lieky na srdečnú arytmiu,
  • antibiotika.
 6. Vek – ideálne rozmedzie pre aplikáciu je 18-65 r.

Ak sa chystáte na zákrok, prečítajte si nasledujúci dokument: Informovaný súhlas pacienta s aplikáciou botulotoxínu.