Plombovať mliečne zuby?

Na našej klinike sa pomerne pravidelne stretávame s otázkou, či je potrebné mliečnej zúbky plombovať, keď aj tak predsa vypadnú. Treba si však uvedomiť, že hoci malý kaz nemusí spôsobiť dieťaťu žiadne problémy, hlboký kaz spôsobí bolesť zuba, neschopnosť žuvania a neskôr môže dieťa opuchnúť vplyvom rozširujúcej sa infekcie…
Celý článok

Dentoma sa presťahovala, aby mali pacienti oveľa väčší komfort pri ošetrení ako doteraz

Pohodlné a kvalitné ošetrenie zubov nezávisí len od lekárov a vybavenia, ale aj od toho, v akých priestoroch pracujú. Preto sa stomatologická klinika Dentoma rozhodla zmeniť adresu. Zostáva síce na tej istej “nemocničnej” ulici, Vojtecha Spanyola, ale presťahovala sa do väčších a pre pacienta dostupnejších priestorov. O dôvodoch sme sa porozprávali s jej zakladateľom, Tomášom Janíkom.
Celý článok

Ošetrenie zubov v celkovej anestézii

Patríte ku skupine ľudí, ktorí pociťujú extrémny strach z ošetrenia zubov? Máte dieťa, ktoré nie je schopné absolvovať klasické stomatologické ošetrenie?
Celý článok

Ošetrenie v celkovej anestézii? Áno, už aj v žilinskej Dentome

Celková anestézia (hovorovo aj anestéza, narkóza) je riadený stav bezvedomia, ktorý je potrebný na navodenie stavu bez citlivosti a vnímania bolesti počas operačného výkonu alebo vyšetrenia. Telu dá pomerne dosť zabrať, ako sa teda po tejto procedúre spamätať?V rámci predoperačných vyšetrení sa stretnete s anesteziológom – špecialistom na „uspávanie“, ktorý zhodnotí váš telesný a zdravotný stav a navrhne anestéziu šitú na mieru. Preto je dôležité, aby ste ho podrobne informovali o všetkých okolnostiach, ktoré môžu výkon anestézie ovplyvniť. Dôležité je uviesť lieky, ktoré užívate, aj voľnopredajné, to, či fajčíte, pijete alkohol a kávu. Zatajovanie nie je v tomto prípade na mieste, nikotín, alkohol či kofeín sú psychoaktívne látky, ktoré ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu, čo je aj základný účinok anestetík – liečiv podávaných na navodenie znecitlivenia. Ovplyvňujú taktiež stav po prebudení a citlivosť na bolesť.
Celý článok

Paradontitída

Parodontitída, alebo zapáľ ďasna, periodontálnych vlákien a okolitej kosti, predstavuje po zubnom kaze druhé najčastejšie ochorenie ústnej dutiny. Jedná sa o ochorenie prejavujúce sa spočiatku minimálnou symptomatológiou, v pokročilých štádiách vedúce k nevratnému poškodeniu až strate zubov.
Celý článok

Zubné ošetrenie v celkovej anestéze už aj v žilinskej Dentome

Anestézia je jedným z najväčších objavov medicíny. Kým neexistovala, musel lekár doslova bojovať s pacientom, okolo stola stáli viacerí silní muži, ktorí ho držali, občas omámili alkoholom. Dnes si možno vybrať z niekoľkých typov narkózy, dokonca aj rôznu arómu anestetík.
Celý článok

Aj bezzubým pacientom vieme spraviť  ,,hollywoodsky úsmev“ nesený implantátmi

Laik si zubný implantát môže predstaviť ako umelý zubný koreň. V spojení s konštrukciou vo forme korunky alebo iných protetických konštrukcií sa do ústnej dutiny môže integrovať individuálny umelý chrup.
Celý článok

Keď zub bolí, je neskoro

Pacienti sa s nami často lúčia so slovami, že sa uvidíme, keď ich začne niečo bolieť. Bolesť zuba začíname pociťovať až vtedy, keď je zubný kaz už hlboký. Aj zuby, ktoré sú „mŕtve“, ale nemajú správne ošetrené koreňové kanáliky môžu pobolievať alebo spôsobovať iné nepríjemnosti. Preto treba dbať na pravidelné a dôkladné preventívne a kontrolné prehliadky.
Celý článok

Možné náhrady chýbajúcich zubov

Chýbajúce zuby sú najmä estetickým problémom, no našťastie existuje viacero metód ich nahradenia
Celý článok

Leto je tu a zuby nás bolia

Horáce letné dni sú už tu, a to je obdobie, kedy tvrdé zubné tkanivá dostávajú najviac zabrať.
Celý článok, Článok 2

Chýbajú vám zuby? Takto ich možno nahradiť

Chýbajúce zuby sú veľmi častým problémom, ktorý privádza ľudí do zubnej ambulancie. Nielen z dôvodu estetiky, hlavne ak sa jedná o predné zuby. Ich strata má veľmi negatívny vplyv ako na celkový vzhľad človeka, tak aj na výslovnosť a teda celkové sebavedomie. Okrem toho neúplný chrup môže byť aj problém zdravotný, a to v prípade straty veľkého množstva zubov, pretože nedokonale požutá potrava môže negatívne pôsobiť na tráviaci systém človeka. Preto je samozrejmé, že pacienti často žiadajú od zubného lekára náhradu stratených zubov.
Celý článok

V zubných ambulanciách spoločnosti Dentoma sa zameriavame na komplexné ošetrenie načich pacientov

Návšteva u zubára je vec, ktorá len veľmi zriedka vyvoláva v človeku príjemné pocity. Aké su na to dôvody? Určite by sme ich našli viac. Negatívne skúsenosti so zubárom v detstve, strach, spomienky na bolestivé ošetrenia, alebo v dnešnej dobe zhonu a náhlenia sa, na zubára jednoducho nie je čas. V neposlednom rade môžu byť dôvodom odkladania návštevy stomatológa aj chýbajúce finančné prostriedky, nie vždy je ošetrenie, najmä komplikovaných stavov lacné.
Celý článok

Problémové zuby múdrosti

Zuby múdrosti, tzv. osmičky, zväčša nemajú dosť miesta na prerezanie sa, a tak vyvolávajú mnoho problémov a bolestí. Prerezávajú sa väčšinou v období 17-30 rokov, teda v čase, keď je už ukončený rast kostí. Preto nie je možné, aby sa sánka ešte predĺžila a urobilo sa miesto pre tieto zuby. Naši predkovia vo veku prerezávania osmičiek väčšinou už o niektoré zuby prišli, mali pre ne miesto a neriešili problémy, ktoré sú v dnešnej dobe také časté. Zuby múdrosti sú veľmi atypické, majú variabilnú veľkosť, tvar a počet koreňov.
Celý článok

Problematické zuby múdrosti

Zuby múdrosti nemusia vyrásť každému, prípadne môžu vyrásť len čiastočne. Podľa štatistík má až 70% z nás problémy už pri ich prerezávaní. Väčšine z nás tieto zuby vyrastú v dospelosti – pravdepodobne preto ten prívlastok. U niekoho môžu osmičky prerezať ešte koncom puberty, prípadne sa pre nedostatok miesta neprerežú vôbec, a môže sa dokonca stať aj to, že u niekoho nemusia byť ani založené v kosti. Aby toho nebolo málo, sú aj „šťastlivci“, ktorí sú obohatení aj o deviatky. Prečo je to tak? To žiaľ ešte nikto nedokáže vysvetliť.
Celý článokk

Súkromná zubná pohotovosť? Nie, len ambulancie s rozšírenými otváracími hodinami

Keď v Žiline vznikla stomatologická klinika Dentoma, začali ju ľudia označovať ako súkromnú zubnú pohotovosť, hoci ňou nie je. Napriek tomu v Dentome nájdete zubárov aj vtedy, keď sú bežné ambulancie zatvorené. O Dentome sa sa porozprávali s jej zakladateľom – Tomášom Janíkom.
Celý článok

Prevencia je najlepšia cesta k zdravému chrupu

„Niekoľko rokov som nebol u zubára, môj chrup je už v katastrofálnom stave a dokonca pociťujem bolesť.“ Toto sú slová, s ktorými veľké množstvo pacientov vchádza do ambulancie zubného lekára. Až silná bolesť, ktorú nedokážu utíšiť už ani lieky, začína byť dôvod, prečo sa rozhodnú navštíviť zubára. Ale vtedy je už pomerne neskoro. Často už tieto zuby nemožno zachrániť, alebo vyžadujú dlhodobejšiu a rozsiahlejšiu liečbu, ktorá býva aj finančne náročná.
Celý článok

Zubár s 12-hodinovou pracovnou zmenou?

V Žiline je stále čo zlepšovať. Predstava, že na termín k zubárovi si buď počkáme dva mesiace a potom ešte pol dňa v čakárni, alebo si priplatíme nehoráznu sumu za prednostné ošetrenie, neznie práve lákavo. Tím žilinskej ambulancie spoločnosti Dentoma sa preto pokúsil postaviť všetko naruby a poskytnúť dostupnú stomatologickú starostlivosť naozaj širokému okruhu pacientov.
Celý článok, Článok 2

Hygienou proti paradontóze

Krvácanie ďasien, bolesti, kývanie zubov a ich následná strata. Mnohí už vedia, že reč je o ochorení s názvom paradontóza.
Celý článok

Chýbajú vám zuby? Implantáty sú optimálnym riešením

Neúplný chrup nie je iba estetickým problémom, ale môže mať aj zdravotné dôsledky. V mieste, kde vám chýba zub, sa okolité zuby môžu posúvať, zostupovať, a trpí aj kosť v mieste chýbajúceho zuba, pretože nie je dostatočne zaťažovaná, čo môže viesť k jej atrofii – úbytku kostnej hmoty. Navyše s neúplným chrupom nebudete môcť dôkladne požuť potravu.
Celý článok

Implantáty a komplexná chirurgia

Dentálne implantáty, ľudovo nazývané aj nastreľovacie zuby sa tešia čoraz väčšej obľube pacientov, ktorí si dovolím tvrdiť, že sú čoraz viac náročnejší na stav svojho chrupu.
Celý článok

Čakanie a bolesť? U zubára to už nehľadajte

Stav chrupu Slovákov je podľa stomatológov žalostný. Zanedbávame prevenciu, bojíme sa zubára a zvyčajne sa ho odhodláme navštíviť až po bolestiach. Druhou stránkou mince je však úroveň nášho zdravotníctva. Stomatológov je málo a pacientov odrádzajú aj dlhé čakacie lehoty alebo vysoké ceny. V novovzniknutej stomatologickej ambulancii Dentoma v Žiline preto stavili na netradičné ordinačné hodiny a prístupné ceny.
Celý článok